Odpočívaj v pokoji si on-line

posted in: Blog | 0

Nebojte sa, nebudeme tu rozoberať žiadne morbídnosti, tých je teraz okolo nás viac než dosti. Povieme si o pohodlnosti a bezpečnosti.

Pozrieme sa na to ako život pomaly, ale isto preteká medzi prsty, dokonca aj vtedy, keď sa javíme druhým, či sebe, že sme živí a v plnom zdraví. Prezradím vám jedno tajomstvo z knihy kúziel. Tramta-da-dá…….tajomná veta znie:

„Je to pohodlné a bezpečné!“

Mohla by to byť už otrepaná fráza z nadmerného užívania, ale starého čerta, nie je, vždy zaberie. Zopár príkladov z každodennej praxe:

Plaťte kartou – je to pohodlné a bezpečné

Plaťte mobilom – je to pohodlné a bezpečné

Plaťte hodinkami – je to pohodlné a bezpečné

Učte sa on-line – je to pohodlné a bezpečné

Pracujte on-line – je to pohodlné a bezpečné

Nakupujte on-line je to pohodlné a bezpečné

Zabávajte sa on-line – je to pohodlné a bezpečné

Liečte sa po telefóne – je to pohodlné a bezpečné

K tajomnej vete z knihy kúziel sa zvykne pre väčší efekt pridávať:

„Šetríme váš čas a peniaze!“ 

                                                                    No to ma podržte…

Je stále ešte tajomstvom, že istotu a bezpečie vám nikto dať nemôže? Nie, nie je, ale môžu vás sladkými rečičkami čičíkať, „že je tu niekto veľký a silný, ktorý sa o vás dokáže  postarať, lebo vy ste tak slabí a zraniteľní, že to už nedokážete sami“…a preto poistite sa uniqátne aj generálne v pohodlí svojho domova, on-line.

Je ešte stále tajomstvom, že keď ste  ušetrili za tri, tak vás už dávno predtým o 100 okradli? Nie, nie je, len ťažko sa spomína v pamäti na príklady z matiky, však? Skúste nejaký matematický tutoriál, samozrejme on-line, ale s filipom aj bez matiky prídete na triky, že žiadne klamy nestanú sa pravdou bez reklamy.

Je stále ešte tajomstvom čo robiť s toľkým ušetreným časom? Nie, nie je, veď reklamná ponuka vám stále ponúka ako ho  v jalových zábavách on-line preflákať, ale na to prídete v pohode aj sami. Všetko je tak pohodlné a bezpečné a navyše ste ušetrili zopár centov… a beznádej, bezradnosť a hlbokú prázdnotu dostanete ako bonus k tomu. Čo s tým všetci urobíme? Budeme sa tváriť, že to nevidíme…necítime…nežijeme.

Je ešte stále tajomstvom, že on-line výuka všetkých zúčastnených skôr ubíja ako rozvíja? Nie, nie je, ale v plánovanom rozvoji digitalizácie to nikoho nezaujíma. Už aj vrabci na streche čvirikajú, čo každý psychológ hovorí, že cesta do študákovej duše nevedie cez PC monitory. Následky digitálnej debilizácie budú fatálne a na dlhé roky.

Je stále ešte tajomstvom, že „liečba“ cez telefón sa zaoberá viac receptami a protokolom, než človekom a jeho zdravím? Nie, nie je, ale zúfalá doba je vždy naklonená prevratným zmenám aj prevráteným hodnotám. Ak sa nedovoláte, máte smolu, ale bezpečne zomriete v pohodlí svojho domova.

Len pre vysvetlenie, toto nie je hon na novoveké čarodejnice – banky, poisťovne, telefóny, appky, reklamky a technické vychytávky.  /Prezradím vám na seba niečo intímne. Mám dlhotrvajúci harmonický vzťah s notebookom, žije sa nám spolu celkom dobre, lebo máme jasne stanové role. Ja som pánom a on sluhom./ Toto je len malé pripomenutie, čím v skutočnosti za pohodlie a bezpečnosť platíme.

Keby sme boli v stredoveku a používali tomu primeranú rétoriku, tak by sme asi hovorili o zapredanej duši diablovi. Nedalo sa to už lepšie ukázať ako v legendárnom filme Diablov advokát.

Keby sme to preniesli do súčasnej modernej reči, tak by sme povedali, že dnes najlepším tovarom je životná sila – duševný stav, excitovaný negatívny alebo pozitívny. A tým je strach a veselosť. Aby ste ich naplno prežili, musíte tým smerom najskôr zamerať svoju, často vynútenú pozornosť. Na to sú tu profi školenia a markentingové ťahy aby vás o pozornosť, čas a peniaze bezpečne a pohodlne obtiahli.

Resumé

Aby sme na cintoríne neboli vystretí už zaživa, chce to bdelosť a nie pohodlnosť, chce to chápanie a nie znudené chrápanie a otrávené frflanie, chce to sebapozorovanie a nie skákanie ako druhý píska.

Už tušíte čo je vaše bezpečie, pohodlie, ušetrený čas aj ušetrené peniaze? Je to prosté, je to vaše kritické myslenie. Ak to ovládate, tak už vás nikto tak ľahko neoblafne.

Možno budete musieť raz… možno viac krát, skloniť hlavu pred manipuláciami a vydieraním, ale na vašom poznaní to absolútne nič nemení, poznaním ste predsa vy sami!


Poznámka redakcie: Pridajme trochu humoru do toho umierania: Rozum môže každému na chvíľu ostať stáť, len si nesmie ľahnúť, lebo hrozí, že už nevstane a potom ho hlúposť predbehne.

Ako sa dá zapredať duša za krásu a mladosť si prečítate v románe  Oscara Wilda.

Zaujali vás myšlienky v tomto článku? Napíšte na lenka@atelierresume.eu a pridajte k nim svoje.

Follow Lienka:

Som s nohami na zemi, s hlavou v oblakoch a srdcom medzi riadkami, veď na počiatku bolo slovo, tak aby sa neminulo...

Latest posts from