Know – how alebo know – haff

posted in: Blog | 0

Alebo „Ako na problémy zo psej perspektívy“. Je síce pravda, že nie sme na hodine kynológie, ale v rámci analógie si priblížime ako dokáže človek so svojím know-how niečo skryté vyňuchať a úsudkom zistiť, kde je vlastne ten problematický pes zakopaný.

Najlepšou vlastnosťou psa /okrem bezpodmienečnej oddanosti/ je vynikajúci čuch, to je jeho psie know-how /know-haff/. Nájsť takto kontraband heroínu, alebo nastraženú výbušninu je z pohľadu človeka niečo geniálne. Vycvičiť  excelentného psa-pátrača, to chce talent a trpezlivé úsilie. Čo to má s nami ľuďmi spoločné? Viac než si myslíte.

Cítite sa občas pod psa? Robíte na niekoho smutné „psie oči“? Dožadujete sa pozornosti? Chcete pohladiť? Chcete za domáce aportovanie odmeniť? Dávate druhým pre radosť PAC? Ľudia, preboha, my máme snáď naviac!

Človek má skvelú predispozíciu svojho druhu a tou je schopnosť myslenia. To je jeho čuch, ktorý slúži  na rozpoznanie a riešenie problémov. Aj toto si vyžaduje trpezlivosť a každodenné cvičenie, lebo keď človek nevie ako so svojou danosťou narábať, tak nešťastné náhody mu vybuchujú rovno pod nohami a on ani len netuší, že už je dávno na mínovom poli.

Naše know–how si rozdelíme do troch častí:

  • 1. Identifikácia – ČO to tu smrdí?

Štvornohý hafan niečo zavetrí a snaží sa to rozlíšiť. Je to známe? Je to môj milovaný pán?  Je to zlodej? Je to búrka? Je to slečna-fenka od vedľa? Je to chutná večera, či nejaká otrava?

Preložené do ľudskej reči je to správne pozorovanie toho, čo sa vo vás aj okolo vás deje. Aby ste sa v danej problematike vôbec zorientovali, musíte byť v kľude a sústredení. Najčastejšie chyby a odchýlky v pozorovaní vznikajú pri strachu, hneve a v akomkoľvek strese. Adrenalín a kortizol vám totálne rozbije chemické procesy, potom zašumí zmyslové orgány a napokon ostanete v mysli aj na duchu hluchí-slepí alebo vás začnú mátať  bludy.

Pri pozorovaní stojí vaša pamäť tesne pri vás, ponúkne vám všetko, čo má v danej chvíli poruke, teda všetko, čo je k pozorovanému javu viac, či menej podobné. A to môže byť rovnako nápomocné ako aj mätúce. A výsledkom sú potom príliš konzervatívne, strachopudské alebo extrémne šialene názory, či postoje.

Toľko sa chodí s bludmi medzi ľudí, až je celý národ zmätený. Kto sa potom odvážne slovom aj činom postaví a verejne zhodnotí: “ že kráľ je nahý a pre vlastné bludy iné pravdy nevidí!“ Podobnosť s reáliami je čisto náhodná. /aj kráľ má svoje veľkopanské know-how/

  • 2. Analýza – PREČO to smrdí?

Pes-profík, ktorý správne zavetril, ide ďalej a hľadá stopu. Človek hľadajúci,  ktorý sa už dostatočne zorientoval v počiatočnom chaose a zistil čo sa deje, začne sústredene premýšľať prečo to vzniklo, kedy, kde a ako to začalo.

Chcete byť Homo Holmes Sherlockus? Tak si zoberte na pomoc svoj úsudok /husle len po dohode so susedmi/a pátrajte najprv po súvislostiach v minulosti. Niť medzi minulosťou a prítomnosťou je vždy súvislá. Nič sa nedeje náhodne, každé prečo má svoje preto a každý následok má svoju príčinu. Ak sa podobné deje udievali v histórii a mali rovnaké príčiny, je viac než isté, že aj následky dnes budú veľmi podobné, ak nie úplne rovnaké. /Platí ešte vôbec, že múdry sa z cudzích chýb poučí?/

V dejinách sa menia  technické prostriedky, ale nie fyzikálne zákonitosti alebo princípy. Psychológia aj sociológia by vám dala odpoveď, že človek sa vo svojej podstate takmer nezmenil. Pred 100 rokmi, ale aj teraz chce v prvom rade „byť a mať“ , a na ten účel je dobrý každý prostriedok, na toto nemusíte mať doktorát.

  • 3. Riešenie – AKO so smradom zatočiť?

Čo urobí pes, keď dolapí zlodeja? Bude štekať, skákať, z očí ho nespustí než dorazia orgány činné v policajnom konaní, má na to predsa svoje Know-haff. Ako sa vysporiada človek so smradom-problémom, keď už ani dlhodobé vetranie nestačí a keď sa nechce v nejakej šlamastike úplne zadusiť?

Ak bolo 1. – pozorovanie sústredené a 2. – premýšľanie v súvislostiach,  tak sa pred vaším zrakom /skoro zázrakom/ vyjaví komplexné pochopenie a zároveň uvidíte  jednotlivé kroky aj  nástroje, ktoré sú vhodné v tej, ktorej etape na použitie.

Každá udalosť sa postupne vyvíja v čase, mení sa. Podľa toho, v ktorej fáze do toho vstúpite, také máte šance na úspech. Dobre to poznáte podľa toho, koľko máte v danej chvíli možností na výber. Čím skôr začnete s riešením, tým máte nielen väčšie možnosti na výber, ale aj menej invazívne nástroje. Čím je problém chronickejší, tým sa počet metód na jeho vyriešenie zmenšuje a sú stále viac a viac drastickejšie…až dospejete k bodu patu a okúsite Sofiinu voľbu, kedy máte na výber z dvoch rovnakých ziel a nakoniec už nemáte na výber vôbec a prichádza na rad to najhoršie riešenie a javí sa ako fatálne a jediné možné. /nie je vám to trochu povedomé?/

Zvažovať a vyberať adekvátne nástroje pri akýchkoľvek zámeroch je rovnako dôležité ako poznať jadro problému. Veď uznajte, aké by to bolo šialené ísť na zajace s bubnom, na motýle s brokovnicou, na vírus s atómovou bombou, na zastavené prdy so skalpelom,  na prasknuté slepé črevo s aspirínom a na zubný kameň s dynamitom. /To čo je za know-how?/

Resumé

Ak vám niečo v sebe či v spoločnosti smrdí, trénujte svoj „ňucháč“ myslením, aby ste presne a jasne poznali zlo v jeho zárodku, spoznali všetky jeho príčiny  a zabránili tak chorobe, či úpadku. Zároveň, aby ste vedeli použiť v danej chvíli ten správny liek, ktorého pôsobenie by malo byť vždy menej invazívne ako choroba samotná a nikdy nie naopak.

Až budete mať dobre vycvičený čuch na neprávosti každého druhu, začnete ich vnímať  v celej svoje paráde rýchlo a zreteľne. Nepoteším vás,  s touto danosťou sa nežije 2x ľahko, je to žitie bez ťahania si medových motúzov pod fúzy a bez infantilných príkras, ale s rozumom a humorom aj tak ďalej zájdete.


Poznámka redakcie: Prečítajte si know-how na život a spravovanie krajiny od cisára – filozofa Marca Aurelia. Čo myslíte, nebolo by vhodné zaslať každému členovi vlády jeden výtlačok?  Pravdepodobne by ani naučením sa textu naspamäť nedosiahli jeho morálnu úroveň, ale jeden nikdy nevie…

Zaujali vás myšlienky v tomto článku? Napíšte na lenka@atelierresume.eu a pridajte k nim svoje.

Follow Lienka:

Som s nohami na zemi, s hlavou v oblakoch a srdcom medzi riadkami, veď na počiatku bolo slovo, tak aby sa neminulo...