škola

Škola otravou

posted in: Blog | 0

Predstavte si, že by prebehla malá fiktívna anketa s otázkou: Prečo je škola otravou? Respondenti by boli traja, Študent Otrávený, Rodič Otrávený a Učiteľ Otrávený. Tu máte ich odpovede:

Študent Otrávený – Prosím vás, kto má stále tlačiť do hlavy tie kydy, keď sa to dá všetko vygúgliť, letopočty, vzorce, mierky… a tie pravidlá slovenského jazyka, však to je úplná kravina. Načo to komu bude, IT svet je dnes úplne niekde inde. Mňa bavia komiksy, alebo nejaké tie hry, tam sa môžem aspoň zabaviť…

Rodič Otrávený – Prosím vás, čo robia tí učitelia, veď škola sa má starať o učenie, my máme čo robiť, aby sme zabezpečili to ostatné, počítač, tablet, a tak… Pozrite sa, učitelia majú dva mesiace prázdnin a my? Kto to má všetko zvládať a ešte s ním aj onlajnovať? Viete, dnes je to ťažké… nie je čas sa mu tak venovať, ale zabezpečili sme mu doučovanie, aby z neho niečo bolo a potom uvidíme, niečo vybavíme…

Učiteľ Otrávený – Prosím vás, keď vidím ako ich nič nebaví, hrajú sa len s mobilmi… Žiadna výchova z rodiny, však to je predsa základ. Žiadna úcta voči autoritám,  to je  úplná katastrofa. Ešte aj tie sprosté osnovy,  úväzky a tie platy strašne nízke… Viete,  ryba smrdí od hlavy, keby MŠ niečo rozumné vymyslelo, inak by to  vyzeralo…

Nikoho to nebaví a všetci sú otrávení. Škola prestala byť hrou a stala sa otravou. Kde je toho príčina? Poďme to spolu v úvahách preskúmať.

Tajomstvá

Keď bol chlapec malý, každý večer mu otec príbehy čítal. Detské ucho hltalo každé jeho slovo a duša to znova a znova prežívala. Keď sa naučil písmenká,  ponáral sa sám do ríše fantázie. Tešil sa aj do školy, že nové dobrodružstvá objaví, ale príbehy za bránou školy skončili. Stále ho len do učenia nútili, musíš, uč sa rýchlejšie, viac a viac, musíš predsa niečo dokázať! Jeho tie učebné preteky nebavia, nemajú v sebe totiž TAJOMSTVÁ.

Zvedavosť

Každé tajomstvo podnecuje ZVEDAVOSŤ a zvedavosť je to, s čím vstupujeme do života,  prichádzame s hladnými ústami po poznaní. Preto tie nekonečné otázky a hltanie sveta všetkými zmyslami a  tie nádherné imaginárne výjavy v zasnívaní, ktoré dospelí nazývajú nepotrebnými výmyslami.

Chuť

Ak spojíte tajomstvo a prirodzenú zvedavosť, dostanete CHUŤ, to je tá najlepšia motivácia do učenia.  Je jedno do čoho, všetko treba pohltať, ohmatať, preskúmať…Chuť sa, ale nedá prosbou, či trestom vynútiť ani žiadnym zákonom nariadiť.

Radosť

Ak spojíte tajomstvo, zvedavosť a chuť vyjde vám z toho len jedna zákonitá vec a to RADOSŤ z učenia a to je škola hrou. Že je to nemožné? Prečo? No, z týchto dôvodov:

Žiak, Rodič aj Učiteľ stratili zvedavosť, a tým stratili chuť do života a teraz musia všetci traja z vedomostí spraviť konkurencieschopnosť. Trh nepustí, kto má viac diplomov a je rýchlejší, má väčšiu šancu sa úspešne uplatniť. Navyše tomu študákovi to rodičia aj učitelia dobre zúčtujú. Čo sme do teba vložili, nám vráť aj s úrokmi!

Neúcta voči životu

Keď človek stratí zvedavosť – chuť do života, nepýta sa, nepoznáva, nevyvíja sa, len pasívne prijíma informácie a nevie ich ani správne použiť. Z toho všeobecného nechápania je tu potom absolútna neúcta voči životu.

Len z neúcty voči životu sa môžu udievať také veci ako nedostatok času a pozornosti pre deti… Otročenie pre príliš vysoké hmotné nároky, pre kvantitu vecí aj podnetov, už nie je viac miesto na kvalitu v spolužití.

Len z neúcty voči životu môžu vzniknúť šialené osnovy, náplň školských predmetov ako pre slonov, známkovanie, testovanie /ako kone na dostihoch/, odmenou za úsilie sú podpriemerné učiteľské platy spolu s permanentným vyhorením. Že učiteľ je len učiteľ a  nemá takú zodpovednosť ako pán minister? Koľko mladých životov môže učiteľ dobre, či zle ovplyvniť?

Len z neúcty voči životu sa ten nevedomý študent prestal pýtať, a koho by sa mal opýtať, keď aj dospelí na svoje otázky zabudli. Teraz mu to nemá kto ukázať. Kde nie sú otázky, tam nie sú ani odpovede. Mladý človek bude sa radšej nudiť, marišku huliť, alebo zo strašnej samoty, neistoty a prázdnoty stále četovať, lajkovať, hejtovať, veď čo už má robiť, keď nikto nevie ako ďalej? Chcete vedieť ako príbeh pokračuje ďalej? Stiahnite si /vo formáte PDF/ tento úvod aj s návodom „Ako vrátiť školu do hry a hru do života.“

Resumé

Pokiaľ sa starý obsah výuky dostane do digitálnej podoby, nič sa nezmenilo, len technológia. Technológie odstránili síce všetky vzdialenosti, ale nevytvorili blízkosť. Podpornú blízkosť, ktorá láka do objavovania, dokáže poskytnúť len Rodič Vnímavý, Učiteľ Nadšený a Študent Zvedavý, všetci traja rovnako zaujatí vzdelávaním a poznávaním života.

Myslíte, že som naivný utopista, fantasta, idealista? Nie, som len celoživotný študent, ktorý stretol úžasného učiteľa.


Poznámka redakcie: Chuť do učenia na celý život vám môže poskytnúť životopis génia, alebo skutočný príbeh nadšeného učiteľa.

Zaujali vás myšlienky v tomto článku?  Napíšte na  lenka@atelierresume.eu  a pridajte k nim svoje.

Follow Lienka:

Som s nohami na zemi, s hlavou v oblakoch a srdcom medzi riadkami, veď na počiatku bolo slovo, tak aby sa neminulo...

Latest posts from