Zodpovedné otázky

posted in: Blog | 0

Valia sa na mňa prúdy slov z obrazovky, zas z nejakej tlačovky: Buďte zodpovední, buďte zodpovední, buďte zodpovední!!! Čo odo mňa vlastne chcú? Prepla som počúvanie na zahĺbanie a spomínala na svoje školské časy. Našla som tam toho celé kopy. Hučali na nás podobne mamy aj učiteľky. Mysleli to s nami dobre, určite áno. Len na jedno sa stále zabúdalo. Ako citlivo treba  význam slova zvažovať. Skúste spolu so mnou pouvažovať:

Odpovedať –  Zodpovedať – Spovedať

V každom jednom tomto slove ja základom povedať. Čo povedať, na aké otázky odpovedať, komu ich zodpovedať, alebo je potrebné zo svojich činov sa spovedať a ak nebudú dobré,  treba potrestať?

Už malé dieťa ťahá rodiča za rukáv a stále omieľa to svoje nekonečné Prečóóó, Prečóóó, Prečóóó…Vynervovaný dospelák strčí mu do ruky ovládač. Nebude sa ten mrňús viac vypytovať, ale zabávať.

Keď trocha podrastie už sa nepýta, karta sa otočí. Každý dospelý ho pre zmenu spovedá. Kde, s kým, čo, od kedy, do kedy a ešte aj z každého kúta na neho vyskočí nariadenie: Chovaj sa zodpovedne! Nepi, nefajči, nefetuj, nesexuj! My máme  o teba strach! Milý puberťák má vás aj ten váš strach v paži, alebo ešte horšie – o poschodie nižšie.

Ani sám mlaďoch si to možno nechce priznať, ale čaká od skúsenejších iné reči – zmysluplné otázky. Ako sa mu žije, aké má predstavy, čo tvorí, o čom sníva a premýšľa, prečo smúti a po čom vlastne túži?  Takto by sa učil aj on tvoriť vlastné otázky a odpovede a nemal by potom v sebe nevraživosť vzdoru, či obavu z trestu.

Aké otázky si vzájomne kladú dospelí? Už dávno otupeli a repertoár je veľmi okresaný. Ostali len dve a to: Na čo? a Za čo? Ale o to viac im je kladená na srdce osobná zodpovednosť v práci. Nech nie sú lajdáci, vo výkone úplne na konci, lebo budú aj s výpoveďou flopom na ulici.

Klásť si sám sebe otázky je základom zmyslu života. Položiť si správnu otázku a potom ju správne zodpovedať, svedčí o chuti učiť sa, hľadať, poznávať a tým aj zvládať ťažkosti. V takom prípade už nie je na mieste krikom vynucovať zodpovednosť. Kto sa sám seba pýta – premýšľa, snaží sa riešiť problém a podľa svojich odpovedí – zodpovedne koná. Toto je priamy ťah na bránu, žiadne kľučky ani zložité výpočty:

otázky – tvorenie odpovedí – zodpovedané otázky – zodpovedné činy

Pre podporu zodpovednosti je tu pre vás Otázkový tréning, rozpísaný na každý deň:

1. Prečo? Prečo chcem, nechcem, môžem, nemôžem, musím, nemusím, viem, neviem? Prečo sa trápim? Prečo je to tak a mohlo by to byť aj inak?
2. Ako? Ako na to? Ako vytvoriť, alebo opraviť? To sú pomocné nástroje, návody, spôsoby, tipy a triky, ktoré nájdete v knihách, filmoch, na nete, v dobrej rade od priateľa, či učiteľa.
Výsledkom tohto cvičenia je: Keď vieš Prečo, nájdeš spôsob Ako.

Resumé

Dnes to bude vskutku stručné. Bude to ukážka rovno zo života, ktorá mi úplne zmenila pohľad na otázky a zodpovednosť za ne.

Pôvodná otázka: Prečo klameš? zmenená na otázku: Čoho sa bojíš? Vnímate ten priepastný rozdiel?

Ak sa v minulosti veľa pokazilo, je čas aby sa to napravilo, a preto:

Veľakrát premýšľaj a potom sa správne seba, či druhých opýtaj! Tomu sa hovorí zodpovednosť.


Poznámka redakcie: V náuke otázok bol majstrom Sokrates, možno by nezaškodilo prepísať osnovy na školách a prichystať filozofii oldomáš.

Zaujali vás myšlienky v tomto článku? Napíšte na  lenka@atelierresume.eu  a pridajte k nim svoje.

Follow Lienka:

Som s nohami na zemi, s hlavou v oblakoch a srdcom medzi riadkami, veď na počiatku bolo slovo, tak aby sa neminulo...

Latest posts from