Resumé: Jak ostať pri rozume

posted in: Blog | 0

Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše, ale poďme rovno na to ako v tejto krízovej dobe udržať telo, dušu aj ducha v zdraví, pohode a nenechať to náhode.

1. Slnko, Voda, Vzduch 

Vedia to už všetci, že pomocou slnka vieme získať imunitný D vitamín. Využite každý lúč v prírode, na terase, v okne. Keď bude vonku zlé počasie je dobré mať UV žiarič po ruke. Pre ďalšiu podporu by bola vhodná ranná studená sprcha. Chce to síce bobríka odvahy, ale stojí to zato. Možno sa  z vás stanú Ľadové medvede a tie sú zdravé ako ryby. Po sprche dobré je celé telo riadne vyplieskať. K tomu pridajte hlboké dýchanie na čerstvom vzduchu. Je ťažké sa rozdýchať? Áno, ťažko sa dýcha v smútku a obave, ale nenechajte sa odradiť, nádych – výdych a naplno!  Keď dnes rozbehnete svoj kompresor, nebude vám treba zajtra ventilátor.

2. Pohyb, Pohov

Hýbe sa celý vesmír a bez pohybu je len mŕtvola. Zvoľte si svoj vlastný druh pohybu, ktorý je vám šitý tak šik na mieru. Drepy, kliky v kuchyni, tchaj-či v parku, poklusom klus okolo paneláku, je to fuk.  V  rámci rannej rozcvičky premasírujte si plosky nôh, dlane, prsty na rukách, bedrá, ramená, šiju, oči, uši, hlavu. V týchto miestach sa zvyknú analogicky hromadiť naše starosti, bremená a tak vzniká únava, tuhnutie a bolesť. Zvládnete to v pohode pochopením spolu s precítením a nemusíte byť  liečiteľmi ani čínskými učiteľmi.

Pohyb v akurátnej podobe a množstve rozpumpuje srdce, pľúca, svaly, a zároveň vás odmení endorfínom a dopamínom, čo sú významné náladové stimulanty. Narušenie pôvodných stereotypov môže mať za následok aj narušenie spánkových cyklov.  Ak sa vám zo stresu zdriemnuť nedarí, napomôžte si vonnými silicami, bylinami, magnéziom, melatonínom.

Nakoniec aj správne leňošenie s nohami na stole, s vínkom v ruke a s cigarkou v puse, stojí za pokus.

3. Každý hlt s chuťou

Akékoľvek ohrozenie je v prvom rade zákerný knockout na solar, čo okamžite ovplyvní všetky orgány trávenia, preto sa môže dostaviť nechutenstvo, alebo naopak veľká chuť na tuk a cukor. Pri nechuti nenúťte sa nasilu do jedla, radšej si dajte hroznový cukor a pangamín. Pri „žravosti“ snažte sa dosiahnuť čo najskôr upokojenie rafinovane cez vône, farby, hudbu a k tomu pár štvorčekov kvalitnej čokolády. S ňou dostanete do tela magnézium, tryptofán, flavonoidy…no povedzte, kto by to odmietal, keď je to také zdravé a ešte k tomu mňam.

Nech už budete jesť seno, slamu, či Nitran salámu, jedzte to hlavne s CHUŤOU. Teraz ozaj nie je doba na „svätú vojnu výživovú“o to, ktorá zdravá strava je tá pravá.  Na jar sú potrebné vitamíny a enzýmy aby pečeň bola zdatná, odolná a pracovala TIP-TOP jak Duslo Šaľa.  Klíčky, divoké zeliny-buriny, či kvasená zelenina /pickles/ sú ako enzýmová bomba.

4. Takt, Miesto, Čas – znova a zas

Všetky predchádzajúce aktivity majú význam vtedy, ak je na to určitý čas a priestor vyhradený. To je taktovanie na každý deň, tvorenie nových podporných návykov. Vysávanie, sprchovanie, či umývanie zubov tiež nie je vojenským drilom, ale pochopeným návykom. Každý zvyk vykonávaný z rozumu je nastoľovanie rádu-poriadku v sebe aj vonku.  Myseľ opierajúca sa o rád – schému má tendenciu chovať sa podobne,  teda usporiadať sa a nechaosiť. Chaosu je tu teraz viac než dosť, a preto disciplína z pochopenia je správnym a slobodným rozhodnutím.

Všetky štyri body tu opísané sú podporou pre fyzické telo, je to tzv. podpora zvonka. Praktizovaním týchto jednoduchých návodov sa zvyšuje súdržnosť atómov. Kde je súdržnosť, tam nie je rozpad, a to je to, čo nám je teraz  viac než treba. Dôležitý je pri tom takt, systém, harmónia a nie sa ubehať, uskákať alebo sa vo vani studenej vody utápať.

Ďalšie štyri body vystihujú duševné procesy a ich ovplyvnenie. Emócie sú síce dobrým sluhom, ale zlým pánom. Chladná hlava je x-krát overená ako najlepší spojenec pri ťažkých skúškach v živote.

5. Dobrá atmosféra pokoj prináša

Overiť si svoj pokoj, bdelosť aj koncentráciu netreba v chráme ani ašrame, stačí stáť v 50m šóre raz za týždeň v Kauflande. Ste nervózni, lomcuje to s vami? Kde je ten pokoj, v ktorom regáli a dávajú zľavu?  Tak toto nehrozí, to sa musí vytvoriť, pekne každý sám a ostatným môžte tak max. svoj vzor ukázať.

Ako na to? Chce to pestovať len jednu vec, ale zato stále. A to, udržovať sústredený stav pozorovateľa svojich pocitov a postojov a za pochodu LADIŤ, LADIŤ a znova LADIŤ.  Váš harmonický stav je v okamihu okolo vás. Tak ako sa šíri panika a strach na svetelných vlnách, tak isto sa šíri aj  týchto pocitov pravý opak. Nenechajte sa  vykoľajiť,  nachytať na hruškách, verte, všetci si ten pokoj zaslúžia. Manžel, dieťa, pokladníčka, poštárka, úradníčka, všetci – vrátane vás. A keď ho bude oveľa viac,  bude aj istoty, bezpečia, odvahy a nádeje pribúdať.  To stojí predsa za to, denne priaznivú atmosféru trénovať!

6. Váha slova

Tento bod veľmi úzko súvisí z predchádzajúcim. Keď ste vnímaví a situáciu chápete, tak potom hádam nechcete niekoho v diskusii prehádať. Ten chudák pred vami má obrovský strach, potrebuje len pretlak vypustiť a vás za to obviniť. Tu treba skôr nadhľadom a humorom rozpory uhladiť.  Max. šetrite kritikou a výčitkami. Bolestí a trápení sú tu plné vagóny, načo ešte nakladať. Spomeňte si na svoje slabosti…v nich sme si tááák veľmi podobní…Padlo vám vtedy dobre slovo uznania, súcitu, porozumenia? Zmierlivým slovom nešetrite, lebo také šetrenie nikdy nie je  mieste.

7. Dobrá rada nad zlato

Nech by ste sa akokoľvek snažili, prídu aj pochmúrne dni. Ako keď zrazu všetko dobré z hlavy vyšumí. Niet sa o čo oprieť a vtedy prichádzajú na rad dobré rady. V prvom rade odborné, ako ďalej s prácou, školou, plácou, hypotékou…Zoberte pero, papier a rozum do ruky, nie je od veci vyklikať správne linky a držať popritom svoje linky – chuť a vôľu, že to ustojíte a aj rozchodíte.

A čo to ostatné, to intímne, vlastné obavy, pochybnosti? Komu povedať, že už nevládzete a zožiera vás beznádej a strach?  Že nikto nie je nablízku, kto by vás chytil za ruku a mal vás rád? Že nechcete kvôli tomu nikoho zaťažovať? To sú len otrepané frázy. Bojíte sa vlastnej slabosti. Ale prečo? Veď len ten, kto uvidí vlastnú slabosť má v skutočnosti silu ju pochopiť.

Kto vás má naozaj RÁD – vám rozumie a nebude súdiť, ani sa vysmievať, vypočuje vás, povzbudí, poradí. Nie je to novinka, že zdieľaná starosť je polovičná starosť  a zdieľaná radosť je dvojnásobná radosť. Tak odložte ostychy, nerobte cavyky, zavolajte sestre, kolegovi, mame alebo kamarátke. Keď tú ťažkú váhu vyklopíte, môžete znova vzájomne a racionálne pouvažovať. Ak nie je inej možnosti využite linky pomoci, sú tam naslovovzatí odborníci – sociológovia a terapeuti. Nie je to žiadna hanba, ale správne rozhodnutie.

8. Mať niekoho RÁD

Je opakom predchádzajúceho bodu. Určite máte niekoho z celého srdca radi, až tak, že by ste aj krv za neho vycedili. Láska je stav hlbokého chápania. Mať niekoho rád, znamená mať pochopenie o druhom, mať jeho RÁD v sebe. Vášeň sa dá stratiť na počkanie, pochopenie /RÁD/o druhom, nikdy.

Tak na čo čakáte, na vďačnosť, alebo, že vás budú prosiť o pomoc? Robte, čo vám RÁD káže. Keď treba pohladiť – pohlaďte, keď treba variť – uvarte, keď treba mlčať – mlčte, keď treba počúvať – počúvajte, keď treba rozosmiať, vtipkujte, keď treba poradiť – poskytnite zo seba to najlepšie, čo ste pochopili a vyskúšali. Vy aj vaši milovaní budete rovnako odmenení, budete skrátka v lepšej spoločnosti, a to absolútne stačí.

Ďalšie štyri body sa budú týkať mentálnej, duchovnej oblasti. Je to náš zdroj a odtiaľ môžeme najúčinnejšie ovplyvniť predchádzajúce dve – emócie a fyzické telo.

9. Kotva pozornosti

Kam ide vaša pozornosť, tam ide vaša sila, /hlavne ak je spojená so silným pocitovým nábojom/. Čo teda pozorovať? V prvom kroku seba. Sebavnímanie a sebapociťovanie  je úplne základné nastavenie koncentrovaného a bdelého pozorovateľa. V druhom kroku veľmi starostlivo vyberať čo a koľko. Nemá zmysel mať oči  nalepené 24 hodín na TV a prežívať stále strach a znechutenie. To fakt nikomu nepomôže!

Zmysel má iba také pozorovanie, z ktorého tvoríme pochopenie a nie emocionálny odpad. Neovládnuté emócie sú najrýchlejším sociálnym vírusom, až pandémiou. Vedieť správne ukotviť pozornosť, to chce cvik a cvik robí majstra. Tak sa neulievajte a cvičte tento cvik každý deň.

Čo je ešte dobré pozorovať? Prírodu, krásu, umenie a usporiadanosť každého druhu. Myseľ sa podľa tejto usporiadanosti tvaruje, a to je priam božské pre telo, dušu aj ducha, čo tu ešte viac dodať…

10. Kotva múdrosti

Čo ste sa včera naučili, dnes použite. Určite máte aj vy v spomienkach zažité veľmi ťažké skúsenosti. Bolo to náročné? Život ohrozujúce? Zdravie ohrozujúce? Vzťahy ohrozujúce? Čo ste si z toho odniesli? Určite pochopenie a silu, tak na to v dobrom pamätajte. Keď ste to zvládli v minulosti, prečo by ste to nezvládli teraz?

Ďalším dobrým parťákom v núdzi je film a kniha, kde v príbehoch je ukázaná slabosť a sila druhých ľudí, rovnakých ako vy –  z mäsa a kostí. Prežívajte a premýšľajte udalosti spolu s nimi. Pre múdrosť neexistuje čas ani priestor a iba totálny ignorant by cudzou múdrosťou pohŕdal.

11. Kotva zmysluplnosti

Vidieť v niečom zmysel, znamená tomu porozumieť. Platí to pre akúkoľvek oblasť. Ak v týchto 10 bodoch vidíte zmysel, tak ste ich pochopili a urobíte si svoj vlastný model, ktorý viete, môžete a chcete používať. Kto má v živote zmysluplnosť nikdy nebude prežívať, ale život tvoriť.

A sme zrazu v závere, je tu ešte čerešnička na torte – snívanie.

12. Každý deň tvoriť svoj sen

Prečo to vôbec robiť? Aby zajtra nebolo ešte horšie ako včera. To čo bolo v minulosti, stálo na hlinených nohách a na funkčnosť sa to iba hralo. Tak poďme si to spolu trochu zhrnúť:

…škola prestala byť hrou a stala sa otravou, známky a diplomy nahradili múdrosť…

…liečila sa diagnóza namiesto človeka, choroba sa stala obchodom…

…právo nebolo spravodlivosťou, spravodlivosť sa stala luxusnou prostitútkou…

…kto pracoval v službách stal sa podradným otrokom, vo fabrikách bol človek biorobotom…

…prestali platiť hodnoty a nahradili ich fiktívne ceny, energia stala sa nástrojom vydierania…

…dlhodobo vládli „chlieb a hry“ aj „rozdeľuj a panuj“…

…hovorievalo sa, že chudoba cti netratí, ale chudoba ducha už nemá ani čo stratiť…

Tak nečakajte na Godota, ani na spasiteľa, ale snívajte, premýšľajte, tvorte. Bez toho tu nebude modernej renesancie, ale len ďalšie utrpenie.


Zaujali vás myšlienky v tomto článku? Napíšte na  lenka@atelierresume.eu  a pridajte k nim svoje.

Follow Lienka:

Som s nohami na zemi, s hlavou v oblakoch a srdcom medzi riadkami, veď na počiatku bolo slovo, tak aby sa neminulo...

Latest posts from