Reklama rozumu zbavená

Reklama rozumu zbavená

posted in: Blog | 0

Aj reklama je forma komunikácie, či sa nám to páči alebo nie. Slúži na informovanie a predávanie. Zeus, hlavný boh na obchodnom Olympe je bohom zisku a tým pádom všetci polobohovia a podbohovia skáču tak ako Zeus platí. Už dávno sme si zvykli, že šťastná rodina sa v reklame vždy počíta, večná krása a mladosť na diváka pravidelne zaberá a pohodlia a bezpečia nikdy nie je dosť. Speňažiť sa ale dajú aj oveľa zložitejšie myšlienky. A ja vám poviem ako.

Najprv musíte mať v talóne abstraktný vyprázdnený pojem, napríklad pojem Sloboda. Ten je už vyklírovaný dočista dočista. Keby ste ho chceli naplniť plnohodnotným obsahom, stálo by vás to nemálo premýšľania, času aj energie. Premýšľať ale vôbec nemusíte. Načo aj? Na to sú tu iní majstri. A tak v správny čas prichádza zázračná ponuka, kedy nový-náhradný obsah získate ľahko a bez námahy. Výsledkom je, že predajný produkt sa začne sofistikovane spájať s oveľa zložitejším obsahom. Reklama – vakcína je sloboda je toho excelentným príkladom. Hovoríte si, že to už bolo dávno, tak o čom to tu točím. Viete, všetko čo sa raz osvedčí, dá sa znova použiť. Účel svätí prostriedky, povedal Machiavelli a zároveň platí:

Žiadne klamy nestanú sa pravdou bez reklamy“

/to neskromne hovorím ja/

V podobnom duchu sa predviedla iná reklama, slovne vám ju opíšem. V prednáškovej miestnosti beží prednáška. Z úst prednášajúceho zaznie veta: „Prečo nemôžeme žiť bez obmedzení a ja vám poviem prečo“…v tom istom okamihu prichádza do miestnosti poslíček s rýchlym občerstvením a doručí balíček dievčine v hľadisku. Tá si ho hneď rozbalí a začne sa kŕmiť. Prednášajúci sa z pódia opýta: „Prečo?“ Dievčina odpovie: „Pretože chcem!“

Wau, padla mi sánka, tak to je zásah, kýbeľ arogancie a dekadencie sa na nás vyleje rovno z obrazoviek. Žeby sa nedalo ešte pridať? Ale ba, Vždy sa dá. Vo svete, kde ľudia nevenčia len psov ale už aj ľudí, ktorí sa cítia psami, je možné všetko.

Preto navrhujem inú, vylepšenú verziu tejto reklamy, kde sa hlavná protagonistka vymočí rovno v miestnosti. Prečo? Pretože chcela. A my ostatní nebudeme predsa zaostalí ale budeme „free“ grgať a púšťať plyny trebárs na divadelnom predstavení alebo si rovno zasúložime na námestí. Prečo? Pretože sme chceli. Zdá sa vám to prehnané a vulgárne? Je to presne tak stupídne a nechutné ako pôvodná reklama. Stupídne je nielen to, že cieli na prvú signálnu sústavu, ale hlavne to, že uspokojenie telesných potrieb sa stáva ekvivalentom slobody.

Vo svete neobmedzených možností, kde obmedzenosť ducha stojí na výslní, len rovnaký obmedzenec uverí, že bude slobodný, keď bude mať vždy „hambáč u huby“. Prečo? Pretože chce! Čo k tomuto dodať? Asi len toľko, že človek je preto človek, že si zvykne na čokoľvek, aj na to, že sa z neho stane primitívny živočích.

Pýtam sa len tak do vetra, za ostatných a aj sama za seba, prečo taká inšpiratívna reklama nevznikla pred dvoma rokmi, kedy sme sedeli zavretí doma na riti, učili sa on-line, pracovali z domu a večer mali zákaz vyjsť čo i len za bránu? Mohli sme byť viac odvážni a mali všetky obmedzenia porušiť? Mohli sme vykričať ostatným, že sme slobodní, pretože chceme? Boli by to aj vtedy klamy ako z reklamy? To nechám na vašom uvážení.

Ani istý nemenovaný obchodný reťazec nezostal stáť v kúte a jeho reklama už beží na plné obrátky. V predmetnom videu za hudobnej kulisy slávnej rokovej skupiny postupne jeden člen rodiny za druhým spievajú „Chcem to všetko…chcem to všetko…chcem to všetko“ a pritom listujú v ponuke obchodu.

Reklama, reklama, koľkých si už na svoje klamy dostala?“

Sociológovia a politológovia tvrdia, že spoločnosť je polarizovaná. Áno je, ale aj inak ako to myslia oni. Ľudia sa delia na dve skupiny, tí čo majú všetku moc a tí čo chcú všetko. Pre tých, čo majú všetku moc, to všetko ostatné je pre nich len prach na zemi. Preto je nevyhnutné skupine, ktorá chce všetko, poskytovať možnosť bezbrehého konzumu a mínusovú kvalitu ako bonus k tomu. Prečo? Preto, aby boli bezmocní a stratení medzi vecami, mýlili si hodnoty s cenami a pojmy s dojmami. Ako by to mohlo celé skončiť?

Starý Rím bol známy svojím hedonizmom, kde už neboli žiadne obmedzenia, v obžerstve, pitkách, sexuálnych zvrátenostiach ale aj v tom, že vraždy na všetky spôsoby boli „free“ aj medzi príbuznými. Rimania mohli všetko, čo chceli a preto skončili. Skončili pretože chceli? Skončili preto, že boli „slobodní“? Nie, boli tými najväčšími otrokmi, otrokmi svojich pudov a vášní.

Resumé

Reklamy sú tu s nami už dávno, ešte predtým než tu bol internet, telka aj rádio. Sú tu na to aby ponúkali ilúzie a emócie a nie pravdu. Sem-tam sa objavia slovné perly, z ktorých síce nezmúdrieme ale sa aspoň zasmejeme. Spomeňte si ako sme zírali na VIZÍR, ako muži mali svoje dni s fernetom, SAVOzrejme je v kúpeľni čisto a televízor vtipne skončil na plátky a nie na splátky. Ale…

V žiadnej reklame vám nikto nikdy neprezradí, že sloboda sa nedá kúpiť ani predať. Cesta k nej je dlhá a tŕnistá a nedá sa ňou prejsť bez sebapoznania. Popri kráčaní na ceste tŕnistej pochopíte, že myšlienka

„Chcem, môžem, lebo rozumiem“

je na svetelné roky vzdialená vetám „Pretože chcem!“ a „Chcem to všetko“.


Poznámka redakcie: Humorná reklama, pri ktorej si môžete zaerdžať a keď sa vám zachce, môžete si aj zaspievať, Reklama na ticho vás bude pri tom sprevádzať. Dáš si kofolu alebo Kolaloku? Nepripomenúť slogan z filmu Limonádový Joe, by bol hriech a preto: „Když chceš dobrou mušku míti – Kolaloku musíš píti“

Zaujali vás myšlienky v tomto článku? Napíšte na lenka@atelierresume.eu a pridajte k nim svoje.

Follow Lienka:

Som s nohami na zemi, s hlavou v oblakoch a srdcom medzi riadkami, veď na počiatku bolo slovo, tak aby sa neminulo...

Latest posts from