Už sme si asi zvykli, že jarná únava nás jedného rána navštívi a potom nie a nie odísť. Ľudské telo je odjakživa úzko späté s prírodou, či si to niekto všíma alebo to v nevedomosti ignoruje. Príroda má svoje zákonité cykly a naše fyzické schránky tiež. Tak ako nie je možné okamžite po zobudení vstať a rovno bežať maratón, nie je možné ani sa okamžite adaptovať na zmenu ročného obdobia. Je preto dobré v predstihu a s rozumom sa na to pripraviť.
Jar je charakteristická dvomi slovami – zbavenie sa starého a vznik nového, teda je to očista, obnova a rast. Už v dávnych dobách sa v predjarí konali pôsty, robilo veľké upratovanie a klíčilo obilie. Zvyky, ktoré sa preniesli až do súčasnosti nemajú vôbec nič spoločné s kresťanstvom. Sú to všetko užitočné návody odpozorované z prírody, ktoré poznali tie najstaršie národy.
Zbavovanie sa starého
Nielen upratanou skriňou je človek živý, povedal by klasik, ale…v prenesenom význame by na tom aj niečo mohlo byť. Na jar si treba upratať v hlave, v tele a aj okolo seba. Začneme teda od hlavy. Čo nás ťaží a kde sa tá potvora únava berie? Sú to nevyriešené problémy, ktoré si trónia v nepochopených spomienkach. Nepochopené spomienky sú paskudy, z nich sa nám neustále vnucujú do mysle nepríjemné predstavy a nezvládnuté postoje a preto mnohé udalosti opakovane neustojíme. Z čoho sa znova a znova trápime a zlostíme. Výsledkom tohto cyklického procesu je únava, najskôr duševná a neskôr aj telesná.
Nie je to nič výnimočné, že sa nám v bruchu často ozýva strach alebo do spánkov búši hnev a to nás podnecuje k úteku alebo útoku. Ďalším kameňom úrazu sú naše zámery a túžby. Medzi nimi je totiž priepastný rozdiel, niečo ako „nebe a dudy“. Túžby sú len predstavy so silným duševným nábojom a zámery sú konštrukcie s jasnou postupnosťou krokov: Odkiaľ – kam – čo – prečo – ako.
Keď si zameníme túžby so zámermi, čaká nás nepríjemné sklamanie z nenaplnených túžob. A preto:
Poctivo v sebe prehodnoťme, podobne ako pri prehliadke starého oblečenia v skrini, či ešte chceme napriek nefunkčnosti držať niektoré veci, javy a stavy pri živote a venovať im kopec energie, alebo ich „pustíme k vode“ a uschováme si len pochopenie o nich a začneme s hlbším porozumením, inak a odznova. Keď porozumieme očiste prichádza zákonite na rad obnova a rast.
Obnova a rast
Je v skutočnosti cestou od „chaosu k usporiadanosti a funkčnosti“. Všetko je vecou podobností, akonáhle sa objavia cesty k zmene vo vnútri, objavia sa aj vonku. Platí to rovnako pre postoje aj pre hriadky v záhrade. Na poli porozumenia nám vyklíčia nové nápady aj zámery a úrodou bude radosť z rádu, vôľa a chuť do života.
Naše fyzické telo nie je od macochy a preto ho podobne pripravíme na jar ako všetko ostatné. Základnou činnosťou nášho tela ako stroja na premenu energie, je spracovanie živín. Aby telo fungovalo ako švajčiarske hodinky, spracovalo cukry, tuky, bielkoviny a vyrobilo elektrinu, potrebuje našu starostlivosť nielen zvonka, ale aj zvnútra. Techník k tomu určených je na mraky. V detailnom popise k stiahnutiu vo formáte PDF spomeniem niektoré, ktoré boli podrobené môjmu testovaniu.
Resumé
Konajte v týchto návodoch podľa svojich možností, schopností, chuti a hlavne ostaňte pri rozume. Nech vás pri tom zenové príslovie sprevádza:
„Do plnej šálky nikdy čerstvý čaj nenaleješ.“
Poznámka redakcie: Čo by na toto celé povedal Mark Twain? Ako zvyčajne by mal poruke štipľavú odpoveď: „Dajte si pozor na knihy o zdraví. Mohli by ste zomrieť na tlačovú chybu.“ Pevne verím, že z tejto knihy neumriete.
Zaujali vás myšlienky v tomto článku? Napíšte na lenka@atelierresume.eu a pridajte k nim svoje.
Potrebujete radu alebo osobnú konzultáciu? Napíšte na lenka@atelierresume.eu a dáme hlavy do kopy.