Intimita donaha vyzlečená

Intimita donaha obnažená

posted in: Blog | 0

Na filmovom plátne beží intimita prostitútky Vivien s klientom Edwardom: V: „Jak si to přeješ?“ E: „Co umíš?“ V: „Umím všechno, ale na pusu nelíbám. E: „Já taky ne.“ Hádam každý si pamätá na slávny kinohit Pretty women. /Český dabing je český dabing, tak verím, že jazykovedný ústav SAV mi odpustí malé jazykové Foux pas./

Tento dialóg ako úvod do deja vypovedá o mnohom. Je intimita o nahote, erotike, sexe a čipkách? Možno viac intímne sú glycerínové čípky než krajkové čipky a zubné „vyklápačky“ sú viac intímne než erotické hračky. /V spomínanom príbehu bola veľmi intímna práve dentálna niť./

Poznáte ten charakteristický pocit vlastnej nahoty pred zrkadlom? /Nie vždy je to pohľad k plnej spokojnosti/ Kultúra, zvyk aj ostych nám káže pred odchodom do spoločnosti dať na obnažené telo šaty, šminky, šperky, natiahnuť na tvár masku /niektorí aj protézu chrbtovej kosti/ aby prejav človečí bol sociálne akceptovateľný. Áno, je rozdiel stáť pred vonkajším zrkadlom a stáť pred svojím vnútorným zrakom. Čo vidíte vo vnútri? Nuž, väčšinou šaľby v Kráľovstve krivých zrkadiel. Dlho, predlho sa tam človek motá…až raz sa konečne odhodlá a povie:

„Dosť bolo výhovoriek a klamstva. Predo mnou stojí moja vlastná slabosť holá až na kosť.“ /Bože, tá chudera ani figový list nemá!/ Budete mať odvahu vidieť neustále, vo dne aj v noci svoju vnútornú nahotu? Ak áno, práve vtedy ste nadviazali intímny vzťah sami so sebou, ktorý začína nemilosrdným monológom. Takto to začína a nikdy nekončí, ale medzitým ešte X-krát prídu na rad skrývačky a vyhováračky, hanba, odpor a sklamanie. Táto motanica bude trvať dovtedy, pokiaľ nezhodnotíte, že už nie je čas na sebaklamanie ale na vyznanie cez sebapoznanie.

Ak nezdupkáte hneď na začiatku ako vyplašený zajac a budete trpezlivo premýšľať, upratovať vo svojich postojoch, realisticky a s humorom na seba nazerať, tak zistíte, že máte kopec voľného miesta vo svojom svete aj pre ďalších pocestných – srdcu blízkych! Áno, to je tá správna doba na nadviazanie intímneho vzťahu s niekým iným. Už sa nebudete musieť skrývať, hrať trápne divadlo ani tapetovať steny vlastného príbytku ilúziami. /Len tak poznámka na okraj – intímne vzťahy s druhými nie sú len vzťahy milenecké./

Ale vráťme sa k nášmu pikantnému rozhovoru z úvodu. Aj tá Vivien sa na začiatku jasne vyjadrila. Sex je sex, peniaze sú peniaze…ale skutočné intímne zblíženie je o niečom úplne inom.

Sú to ústa, ktorými vyjadrujeme svoje sny a túžby, úvahy, ídey a ideály. Naše slová sú naše myšlienky. A naše myšlienky nás vždy usvedčia – odhalia našu najintímnejšiu podstatu. Cez myšlienky a slová máme možnosť dotknúť sa vlastných hlbín aj hlbín blízkeho človeka. Takže vôbec nie je náhodná replika – čo na srdci to na jazyku. Cestu do hlbín ukazujú aj oči ako okná do duše a k intimite vedú aj naše ruky, kde máme srdce na dlani a keď sa zadarí, tak aj rozum v hrsti. /Bežné podanie ruky preto nemusí byť s každým pochuti./

To je k neviere, čo všetko máme v sebe ukryté a čo všetko sa dá objaviť. Ako hlboko sa dá zájsť v intimite? Hranice nikdy nie sú určené. Vždy ich ohraničí len strach zo zraniteľnosti. Dary, hrozby ani prosby nedokážu tieto hranice preskočiť. Ako výsmech by potom vyznel výkrik osamelého kráľa:

Dám pol kráľovstva za blízkeho človeka.“

Túžime po tom všetci, len niekedy nevieme v otvorenosti ani len k sebe vykročiť. Nuž a bez otvorenosti nieto blízkosti. Načo je to celé dobré? Intímny vzťah k sebe je sebapoznanie a intímny vzťah k druhému je vzájomné poznanie. Ak k vám niekto v otvorenosti prehovorí, uvažujte o jeho slovách bez súdov a predsudkov. Pri tejto ušľachtilej činnosti našľapujte jemne, kráčate po ľudských snoch. Svoje pochopenie o ňom uložte do svojho sveta. Takto už nikdy nebudete sami a to predsa za to stojí.

Resumé

Prázdnej nahoty je na svete plno, ale naplnenosti zo vzájomnej intimity zúfalo málo. Nebojte sa svojej, či cudzej vnútornej nahoty, úzkosť z nej trvá aj tak len chvíľu. V bolesti, slabosti, bezradnosti a bezmocnosti sme si aj tak všetci veľmi podobní. Jeden by povedal, že skoro rovní. Skutočná ľudská intimita neexistuje bez porozumenia a bez porozumenia nie je ani tá vytúžená ľahkosť vzájomného bytia.

A na záver ešte jedna dobrá rada. Nemýľte si pojmy s dojmami. Blízkosť a intimita nie je duševný striptíz na verejnosti. Nikto vám za vystúpenie nezaplatí a vy na to len kruto doplatíte. Dobre si preto rozmyslite s kým, kedy a kde sa o svoje tajomstvá podelíte.


Poznámka redakcie: Môže byť niečo viac intímne ako parfém? Áno, parfém, ktorý má v sebe ľudskú dušu.

Zaujali vás myšlienky v tomto článku? Napíšte na lenka@atelierresume.eu a pridajte k nim svoje.

Follow Lienka:

Som s nohami na zemi, s hlavou v oblakoch a srdcom medzi riadkami, veď na počiatku bolo slovo, tak aby sa neminulo...

Latest posts from