Už je tu zas

Toto nie je recenzia na mrazivo satirickú knihu, ale analógia so súčasným dianím u nás i vo svete. Áno, už je tu zas, náš vzácny núdzový čas a s ním ešte horkejšie ingrediencie v pandemickom guláši. Je tu zas väčší strach o zdravie, život, existenciu…a tak, ale aj otrávenosť, odpor a vzdor.  Najštipľavejšou pochutinou sú, ale nekorektné politické debaty v TV a patetické, manipulatívne a expresívne prejavy za kecpultom, často s vojenskou rétorikou.

Čím to je, čím to je, že vodcovia  sú často malí vzrastom, či malí duchom? Toť to otázka. Sú z nich, ale dobrí demagógovia, populisti, spasitelia, kazatelia, generáli a teraz hlavne gladiátori, ktorí o dušu bojujú za národ. /alebo za svoje ego?/ Čo všetko môžete od nich čakať? Osvedčené praktiky: Rozdeľuj a panuj, účel svätí prostriedky, kto nejde s nami – ide proti nám, kde sa dvaja bijú – tam tretí víťazí, šírenie paniky,  vydieranie a hranie na city.

V spomínanej knihe v úvode sa führer  „povstalý z hrobu“ začne  predvádzať a kamošiť s médiámi, rozbehne sa kampaň a Hitler všetko úspešne zvláda a ovláda. Úžitok z toho majú všetci, médiám sa zvýši sledovanosť a ideobludy sa dostanú ein-zwei medzi ľudí. Upozorňujem, že podobnosť s reálnymi postavami je čisto náhodná. Náhodné, ale nie je to, že You Tube, Fb, Instagram a každá telka drží teraz svojho diváka v područí emóciami a „vhodnými“ informáciami.

Nie som síce sociológ a prognostik, ale s trochou pochopenia sa dá mnohé predikovať.  Čo nás asi čaká a neminie v tejto dobe núdzovej? No v prvom rade sociálne otrasy, kde dostane zabrať naša imunita, istota, peňaženka, najnižšie pudy aj tie najušľachtilejšie sny a túžby.  Ako sa to pravdepodobne bude prejavovať?

1.Sebadeštrukciou – tento spôsob zvolia ľudia veľmi unavení, možno aj chorí,  kde chuť do života už dávno odišla, alebo rodené obete. Je pravdepodobné, že sa zvýši počet depresií a ľudí závislých na alkohole, drogách, liekoch v snahe uniknúť nepríjemnej situácii, niekedy až fatálne – sebevraždou.

2.Agresiou a deštrukciou sa budú zviditeľňovať ľudia frustrovaní a zakomplexovaní, ktorým davy dodajú odvahy a neškodné transparenty ľahko vymenia za oheň, kamene a bitky. Samozrejme, domáce násilie k tomu pridajme.

3.Zaslepenou naivitou – túto formu budú presadzovať dezorientovaní pozitivisti, ktorí sa spoliehajú, že nejako bolo, nejako bude a zaručene bude lepšie a Japonec Samo-Sato to vybaví a Pán boh aj celé Univerzum zariadi. /Na Svätého Dindi…čo nebude nikdy!/

K čomu inklinujete vy? Existuje aj 4-tá možnosť, a to zachovať si chladnú hlavu a nohy v teple. Že to vôbec nie je ľahké? To mi hovorte! Poviem vám to z mosta do sprosta: Tomuto spoločenskému zemetraseniu sa nedá zabrániť ani plamennými rečami, matematickými modelmi ani tankami. /Celosvetová kríza obrovských rozmerov bola prognózovaná už v roku 2009/ Skrátka a dobre, musíme tým všetci prejsť, zmeniť sa a vybudovať v sebe aj okolo seba konečne niečo zmysluplné, funkčné a tieto dobré rady by mohli byť pri tom véééľmi užitočné.

Polrok fuč a máme tu jeseň a s ňou nedostatok slnečného svetla, vietor a chlad, no a? Vitamín D sa dá užívať aj v tabletách, prípadne pridajte k tomu UV žiarič, zinok, Betaglukán, koreňovú zeleninu, cviklu, kyslú kapustu, cibuľu, cesnak, zázvor, probiotiká. Zaujímavosťou je, že zvýšená odolnosť slizníc vzniká ich zvlhčením. To je možné dosiahnúť ich vyplachovaním slaným roztokom a tak isto pri pobyte vo vnútri, kde je veľmi suchý vzduch, si doprajte aromalampu, či difuzér s vonnými olejmi. Využite každú možnosť prechádzky v prírode a ak ste sa odhodlali na otužovanie ešte na jar, teraz ako by ste našli. Pokiaľ máte doma saunu, /aj červená infra, je dobrá/tak to je priam poklad a pre imunitu silný základ.

Resumé

Tak a už sme zase  skoro v base – šport, kultúra aj stretávanie na café je teraz pasé a čo nám z toho plynie? Tvorme si hlavne vzájomnú podporu s blízkymi, lebo čo je doma to sa počíta, vážení, zároveň platí, že čo sa v kríze naučíme, v živote vysoko zúročíme. V tzv. prvej vlne bolo heslom Spolu to dáme, no, už by bolo asi na čase aby to zvládal každý sám v sebe.


Poznámka redakcie: Tomuto sa nedá odolať – pozrite si perfektné video ako si imunitu a zdravie budovať. /Medzi nami, dievčatami, pán doktor je fešák a páli mu to./ A k tomu ešte štipka humoru:

Hovorí pes svojmu pánovi pri venčení: „Jéj už aj človekovia nosia pri venčení náhubky? Ja som to vedel, že máme toho veľa spoločného.“

Zaujali vás myšlienky v tomto článku? Napíšte na lenka@atelierresume.eu a pridajte k nim svoje.

 

Som s nohami na zemi, s hlavou v oblakoch a srdcom medzi riadkami, veď na počiatku bolo slovo, tak aby sa neminulo...