Už je tu zas

posted in: Blog | 0

Toto nie je recenzia na mrazivo satirickú knihu, ale analógia so súčasným dianím u nás i vo svete. Áno, už je tu zas, náš vzácny núdzový čas a s ním ešte horkejšie ingrediencie v pandemickom guláši. Je tu zas väčší strach o zdravie, život, existenciu…a tak, ale aj otrávenosť, odpor a vzdor.  Najštipľavejšou pochutinou sú nekorektné politické debaty v TV a patetické, manipulatívne a expresívne prejavy za kecpultom, často s vojenskou rétorikou.

Čím to je, čím to je, že vodcovia  sú často malí vzrastom, či malí duchom? Toť to otázka. Sú z nich, ale dobrí demagógovia, populisti, spasitelia, kazatelia, generáli a teraz hlavne gladiátori, ktorí o dušu bojujú za národ. /Alebo za svoje ego?/ Čo všetko môžete od nich čakať? Osvedčené praktiky: Rozdeľuj a panuj, účel svätí prostriedky, kto nejde s nami – ide proti nám, kde sa dvaja bijú – tam tretí víťazí, šírenie paniky,  vydieranie a hranie na city.

V spomínanej knihe v úvode sa führer  „povstalý z hrobu“ začne  predvádzať a kamošiť s médiámi. Rozbehne sa kampaň a Hitler všetko úspešne zvláda a ovláda. Úžitok z toho majú všetci, médiám sa zvýši sledovanosť a ideobludy sa dostanú ein-zwei medzi ľudí. Upozorňujem, že podobnosť s reálnymi postavami je čisto náhodná. Náhodné, ale nie je to, že You Tube, Fb, Instagram a každá telka drží teraz svojho diváka v područí emóciami a „vhodnými“ informáciami.

Nie som síce sociológ a prognostik, ale s trochou pochopenia sa dá mnohé predikovať.  Čo nás asi čaká a neminie v tejto dobe núdzovej? No v prvom rade sociálne otrasy, kde dostane zabrať naša imunita, istota, peňaženka, najnižšie pudy aj tie najušľachtilejšie sny a túžby.  Ako sa to pravdepodobne bude prejavovať?

  • 1. Sebadeštrukciou – tento spôsob zvolia ľudia veľmi unavení, možno aj chorí,  kde chuť do života už dávno odišla, alebo rodené obete. Je pravdepodobné, že sa zvýši počet depresií a ľudí závislých na alkohole, drogách, liekoch v snahe uniknúť nepríjemnej situácii, niekedy až fatálne – sebevraždou.
  • 2. Agresiou a deštrukciou sa budú zviditeľňovať ľudia frustrovaní a zakomplexovaní. Davy im dodajú odvahy a neškodné transparenty ľahko vymenia za oheň, kamene a bitky. Samozrejme, domáce násilie k tomu pridajme.
  • 3. Zaslepenou naivitou – túto formu budú presadzovať dezorientovaní pozitivisti, ktorí sa spoliehajú, že nejako bolo, nejako bude a zaručene bude lepšie a Japonec Samo-Sato to vybaví a Pán boh aj celé Univerzum zariadi. /Na Svätého Dindi…čo nebude nikdy!/

K čomu inklinujete vy? Existuje aj 4-tá možnosť, a to zachovať si chladnú hlavu a nohy v teple. Že to vôbec nie je ľahké? To mi hovorte! Poviem vám to z mosta do sprosta: Tomuto spoločenskému zemetraseniu sa nedá zabrániť ani plamennými rečami, matematickými modelmi ani tankami. /Celosvetová kríza obrovských rozmerov bola prognózovaná už v roku 2009/ Skrátka a dobre, musíme tým všetci prejsť, zmeniť sa a vybudovať v sebe aj okolo seba konečne niečo zmysluplné, funkčné a tento E-book Jak ostať pri rozume vám môže byť véééľmi nápomocný.

Resumé

Tak a už sme zase  skoro v base – šport, kultúra aj stretávanie na café je teraz pasé a čo nám z toho plynie? Tvorme si hlavne vzájomnú podporu s blízkymi, lebo čo je doma to sa počíta, vážení, zároveň platí, že čo sa v kríze naučíme, v živote vysoko zúročíme. V tzv. prvej vlne bolo heslom Spolu to dáme, no, už by bolo asi na čase aby to zvládal každý sám v sebe.


Poznámka redakcie: Tomuto sa nedá odolať – pozrite si perfektné video ako si imunitu a zdravie budovať. /Medzi nami, dievčatami, pán doktor je fešák a páli mu to./ A k tomu ešte štipka humoru:

Hovorí pes svojmu pánovi pri venčení: „Jéj už aj človekovia nosia pri venčení náhubky? Ja som to vedel, že máme toho veľa spoločného.“

Zaujali vás myšlienky v tomto článku? Napíšte na lenka@atelierresume.eu a pridajte k nim svoje.

Follow Lienka:

Som s nohami na zemi, s hlavou v oblakoch a srdcom medzi riadkami, veď na počiatku bolo slovo, tak aby sa neminulo...