Menopauza je koniec plodného života ženy a prirodzene nastáva v rozpätí 45-50 roku života, hovorí odborná terminológia. A čo keď nastane neprirodzene, napríklad takto:
Vážená, kde ste boli doteraz? Vy ste nemali žiadne problémy? Neodpovedala som, len som si pomyslela…človek si zvykne na čokoľvek. Zaznel ortieľ – to je na hysterektómiu + vaječníky von ako darček k tomu. No, tak neviem, či mám byť hysterická z tohto verdiktu alebo z toho, že som bola hysterická v minulosti, vznikla gynekologická patológia…
O nejaké týždne neskôr už som obývala nemocničnú izbu a oboznamovala sa s kamoškami v podobnej strasti. Nestačila som sa čudovať, čo som počula. /upozorňujem, bolo to už dávno/ Jedna z nich sa ma spýtala: Koľko máte rokov? Odpovedám – 40. To je tak smutné, vy už nebudete mať deti. Tento super nápad, mať deti po 40, mi ani vo sne nenapadol. Druhá kamoška pod oknom začala nariekať, že ona už nebude ženou, keď nebude mať maternicu. Netušila som, že ženu ženou robí maternica. Pani by asi teraz neverila vlastným očiam, keď sa identita mení podľa aktuálnej chuti a ženou môže byť aj bytosť bez maternice zarastená od hlavy po päty a s penisom medzi nohami. Časy sa menia a presvedčenia tiež.
Nadišiel deň D. Operácia sa podarila a pacient nezomrel. Ešte som ani oči po narkóze poriadne nerozlepila, už stál pri mne lekár XY a ponúkal mi hormonálnu substitučnú liečbu. Odmietla som. Na to výsmešne a výhražne poznamenal: Však vy ešte prídete! Ja som mala ale iný plán. S povahou výskumníka som išla do experimentu, hovoriac si: čo ma nezabije – to ma posilní, veď menopauza sem – menopauza tam. Je pravda, že prišli návaly tepla. Bolo to nepríjemné ale nie až také desivé, že by som sa musela spotená pár krát do dňa prezliekať. Do partie sa pridali aj búšenie srdca a nespavosť.
Vopred vyzbrojená poznatkami o fytoestrogénoch aj princípmi z čínskej medicíny som začala svoj experiment. Po užívaní bylín sa stav mierne zlepšil. Neboli to len byliny, ale aj jóga, taj-či, dychové cvičenia, hudba, vône aj farby. Obrazne by som to povedala asi tak, že všade kde sa dalo som uberala OHEŇ a pridávala VODU. Oheň je princípom tepla, rozpínavosti, výbušnosti, nepokoja ale voda plynie, je princípom sviežosti, chladu a pokoja Otužovanie v studenej vode je jaká paráda a to doslova. Ako pikošku vám poviem aj to, že som do svojho jedálničku okrem vajec pridala aj kaviár. Prečo? Oboje majú v sebe základnú informáciu o zrode a raste, tak ako aj estrogén.
Spomeniem tu ešte jednu zaujímavú rastlinu, ktorá síce nerieši priame prejavy menopauzy ale až jej následky. Je to bambus. Obsahuje kremík a ten výrazne ovplyvňuje tvorbu kolagénu, čo zase súvisí s pokožkou, vlasmi a nechtami. Základnou vlastnosťou bambusu je rýchly rast, pevnosť a pružnosť. Z bambusových lístkov sa pripravuje čaj a mladé výhonky sú bežnou súčasťou ázijskej kuchyne.
Milé dámy, nie sme síce pandy, ale zato trendy.
Užívajme bambus – budeme mať svieži kožný tonus, beze srandy.
Po všetkých nápomocných prostriedkoch a technikách som zažila objavný AHA efekt. Všimla som si totiž, že najväčší vplyv na výbuchy tepelné mali EMÓCIE. Ahá, ono to chce ubrať plyn! Pre upresnenie podotýkam, že nešlo o potlačenie emócií, ale o zmenu postojov, ktoré potom vyvolali oveľa miernejšiu emocionálnu odozvu. Tisíc krát som experiment zopakovala a s rovnakým výsledkom. Pomaly ale isto som nadobúdala pocit, že „návalový volant“ už zvládam. Stav sa v priebehu jedného roka postupne upravil a tak prišiel čas vrátiť sa k rannému ľahkému behu aj tancu. Aké z toho plynie poučenie?
Resumé
Menopauza nie je žiadna bezvýchodisková kauza a nie je to ani pauza od života. Dôverujte ale preverujte nielen lekárske vyhlásenia ale aj sami seba. My ako živé tvory máme vo svojej výbave obrovské možnosti opravy v mentálnej aj telesnej úrovni. Chce to v prvom rade dostatok informácií ako riešiť problém Menopauza a potom premýšľať, modelovať možnosti, realizovať rozhodnutia a celý proces sústredene pozorovať. Že to nie je v záujme obchodu s liekmi, to tu hádam ani písať nemusím.
Po vyriešení telesných problémov zväčša nasledujú otázky existenciálne ako sebahodnota a zmysel života, ale o tom potom niekedy nabudúce.
Aký bol pohľad v starej Číne na silu ženy a jej životné cykly sa dočítate v tejto knihe.
Zaujali vás myšlienky v tomto článku? Napíšte na lenka@atelierresume.eu a pridajte k nim svoje.