Buď pochválený stres náš každodenný

posted in: Blog | 0

Za každodenný stres si v pohode môžete dosadiť Vianoce, daňové priznanie, svatbu, nástup do zamestnania, školy, rozvod,  návštevu svokry, atď…je to jedno, dôležité je, o čom to je.

Stres je odpoveď organizmu na hrozbu. Pokiaľ sme v minulosti naháňali mamutov, tak hrozba bola jasná. Buď nás mamut zabil, alebo naopak. Aby nás nedajbože nezabil, bolo treba si zašprintovať. V génoch teda máme jednoznačné odpovede na hrozbu: Útok alebo útek.  Fungovanie  celého organizmu sa na tieto možnosti v cuku-letu prestaví cez hormonálnu sústavu. Od napumpovania krvi, kyslíka až po svaly a odhodí každú nepotrebnú záťaž /obsah žalúdka, čriev aj mechúra/.

Myslíte si, že organizmus bude rozlišovať to, či na vás útočí mamut, alebo vlastná predstava zlyhania na skúške /ešte k tomu úplne fiktívna/? Ani náhodou. Prebehne to presne rovnako. Rozdiel je len v tom, že je to každým dňom. To znamená, že z príležitostného reálneho a akútneho ohrozenia sa stáva stav chronický. Nechajme mamuta mamutom,  stres rieši aj žena v Tescu za pultom.

Už vám to dochádza, že každodenná nadvýroba adrenalínu, noradrenalínu, kortizolu statočne humpľuje nadobličky, srdce, cievy, trávenie, svaly, žalúdok, črevá a v cieľovej rovinke kognitívne schopnosti? Potom už vás navštívi len Alzheimer s Parkinsonom.

Urobíme zaujímavú odbočku, tzv. adrenalínové športy. Ako to, že to tým hazardérom so životom robí dobre? No, po výplachu adrenalínom sa ešte vykúpu v kýbli dopamínu – a sú takí FREE. Z ohrozenia do blaženosti. Ako dlho? Než sa im zásoby pominú.

O tom ako si uľaviť v strese sa napísali tony papiera. Nebudem to opisovať. Sú tu len dve cesty:

1.  Vnútorná  cesta – pochopením príčin stresu

2. Vonkajšia cesta – kompenzovaním následkov chronického stresu

Mám v talóne ešte jednu možnosť:

3. Zlatú strednú cestu – Popri chápaní a riešení príčin možných aj nemožných hrozieb  je to vytváranie pokojnej atmosféry /všetkými dostupnými prostriedkami ako sú knihy, hudba, príroda, film, čokoláda a iné neresti,  veď účel svätí prostriedky/.

Resumé

Zo stresu sa stal v dnešnej veľkej dobe stresovej bezobsažný pojem alibizmu. Človek neumiera na stres, ale na slabú rozlišovaciu schopnosť. Mamuta vidí vo svojom šéfovi, matke aj starej Tatramatke…sorry, ale mamuty už dávno vymreli.

Ak to z pohodlnosti nevzdáte, vaše skóre v prospech sily, pokoja a zdravia sa bude zlepšovať. Budete viac rozumieť príčinám a ani sa nenazdáte a svokru veselo privítate. Veď je to len osamelá dáma, ktorá  chce byť milovaná a Vianoce, či  diplomy zo školy? Z toho nech vás hlava nebolí. Život má oveľa väčšie úkoly.

Pevne verím, že vás sa už nikdy nebude týkať  Modlitba za stres

Buď pochválený stres náš každodenný,

jak včera, tak aj dnes velebme pohromu a des.

Včera bolo zle, zajtra ešte horšie,

bratia a sestry v strese – nemyslite!


Poznámka redakcie: Toto vám pri strese 100% zaberie.

Zaujali vás myšlienky v tomto článku? Napíšte na  lenka@atelierresume.eu a pridajte tam svoje.

Follow Lienka:

Som s nohami na zemi, s hlavou v oblakoch a srdcom medzi riadkami, veď na počiatku bolo slovo, tak aby sa neminulo...

Latest posts from