Slovné spojenie nový svet alebo nový svetový poriadok sa už nejakú dobu skloňuje vo všetkých pádoch. Pozrieme sa teda spolu na nový svet z úplne iného uhla a začneme rozprávkou.
Ríšou sa valí temný mrak…a požiera všetko, čo mu príde do cesty. Nie je to mrak…je to ničota sama vo svojej slepej sile. To je ústredný motív z nádherného filmu Nekonečný príbeh. Film rozpráva deťom aj dospelým príbeh o miznúcej ríši fantázie a ľudskom mláďati, ktoré ju môže zachrániť. Bez akýchkoľvek príkras by sa dalo povedať, že náš svet je na tom podobne. Kto bude jeho záchrancom? Aké sú naše možnosti? Nuž, hrdinov sú tu plné cintoríny, nemáme lietajúcich psov ani iné čarodejnícke vymoženosti, tak si budeme musieť pekne-krásne pomôcť sami.
Prečo sa nám svet rúca pod nohami? Zanedbali sme najušľachtilejšiu činnosť ľudského tvora –tvoriť svoju budúcnosť. Ak netvoríme pochopením budúcnosť, minulosť sa periodicky stále opakuje. Opakuje sa vo svojej tuposti, krutosti a bolesti. Pýtate sa, či je na to nejaké know-how? Jasne, že je a nemusíme sa oháňať ani autorským právom. Návod je jednoduchý. Dal by sa zhrnúť do jednej vety, len s uskutočňovaním je trochu viac roboty.
Z pochopených chýb minulosti sa v prítomnosti tvoria zámery do budúcnosti.
Charakteristikou posledných desaťročí, je kult konzumu, šialeného výkonu, priemernosti a hlúposti. Výstižnejšie by to znelo: Viac – Rýchlejšie – Za menej peňazí /spolu sme to teda dali a riadne sme to spolu aj doVRZali/ Pri tomto šprinte na dlhé trate náš starý svet ledva lapá po dychu, dochádzajú mu zásoby a ľudské zdroje sú na pokraji záhuby. Je vôbec v našich možnostiach zmeniť taktiku a stratégiu? Nehrám sa na pána Einsteina, ale predkladám vám k úvahám 12 základných ídeí, ktoré môžete podrobiť vlastnej analýze nasledovnými otázkami:
Čo to je? Aké sú príčiny vzniku tohto javu? Aké sú jeho prejavy a aké sú jeho následky?
Skúste popremýšľať, pohrajte sa so slovami, s predstavami, s asociáciami, logikou, dialektikou, so zámermi, napíšte si trebárs aj svoje vlastné poznámky. V ľavom stĺpci je ídeový obraz starého sveta a v pravom je obraz nového sveta. Predtým, než sa do toho pustíte, pripájam malé upozornenie. Túžby nie sú to isté ako zámery. Túžby sú predstavy naplnené silnými emóciami a zámery sú myšlienkové konštrukcie bez výraznejšieho duševného náboja. Sila uskutočnených zámerov tkvie práve v ich pochopení. Ľudské túžby sa častokrát nenaplnili i keď o nich snili milióny. Nuž, horúce emócie zjavne na to nestačili a dnešok nie je výnimkou.
Možno vás k vznešenej myšlienkovej činnosti povzbudí výrok, že: Každá civilizácia stojí a padá na ídeách. A každá úvaha sa počíta – aj tá vaša.
Tucet úvah pre nový svet a lepší život v ňom
od globálu k lokálu
od kvantity ku kvalite
od riadenia k vedeniu
od šprintu k ľahkému kroku aj pokroku
od súťaživosti k spolupráci
od závislosti k samostatnosti
od povrchnosti k hĺbke
od učenosti k múdrosti
od ideológií k pochopeným ídeám a cnostným ideálom
od apatie k tvorivosti
od prázdnoty k zmysluplnosti
od chaosu k proporcionalite, usporiadanosti a funkčnosti
Čím viac súvislostí dokážete vytvoriť, tým je vaše pochopenie hlbšie a má väčší osoh pre vás aj dosah na okolie. Neveríte? Presvedčí vás malé kvantum fyziky? Všetky informácie sú prenášané svetlom. Svetlo sa šíri rýchlosťou 300 tis. km/s všetkými smermi a vlnami zasahuje všetky živé aj neživé objekty. Možno sa ohradíte, že keď je to také jednoduché, prečo tu už dávno nie je „ráj to na pohled“? Fyziku neobabreme, lebo vždy platilo a platí, že na frekvencii Rádia Lumen sa nedá naladiť Rádio Devín.
„Masážne“ frekvencie ponúkané v masívnych objemoch majú efekt /aj defekt/ hlavne na masu. Vo vzduchu vybuchujú jednoduché heslá a plytké presvedčenia, ktoré aktivizujú pudy, vášne a emócie, teda prvú signálnu sústavu. Všetci ju máme, len je rozdiel, čo ovládame my a čo ovláda nás. Ľudia v stovkách, či tisícoch, ktorí sú podnietení k reakcii emóciami, nie sú predurčení na premýšľanie, ale na rýchle ciele. /a režisér sa v zákulisí zlomyseľne smeje/.
Viete si predstaviť, že by som vyšla do ulíc s vlastnoručným transparentom „Pochopenie je sloboda!“ a očakávala, že sa ku mne pridajú milióny? To by som sa predtým musela asi s koňom zraziť. Hneď za prvým rohom by si okoloidúci ťukali v rozpakoch po čele a niektorí nadšenci by mi určite pomáhali s dopravou rovno do Pezinka.
V našej, síce spoločnej rozumovej činnosti, ide aj tak o systematické uvažovanie jednotlivca, kde sa nezneužíva jeho slabosť, ale podporuje sa sila jeho života a faktom je aj to, že nenávisť vzplanie rýchlejšie ako sa presadí porozumenie. Porozumenie sa prejavuje pomaly, potichu, nenápadne, podobne ako voda… Tento realistický pohľad na vec ale nemusí vám, ani mne brať vietor z plachát.
Resumé:
Čo by malo byť výsledkom úvah o 12 ídeách? Výsledkom každého ľudského pochopenia je lepšia orientácia, väčšia samostatnosť, rozvaha aj odvaha, jedným slovom – vnútorná sila. Človek, ktorý porozumie, nie je otrokom, otupeným konzumentom ani naivným trubirohom, ale uvedomelým, jedinečným tvorom, ktorý reálne vidí, cíti a chápe okrem mnohého aj to, že sila celku je tak veľká ako sila najslabšieho jednotlivca. A o tom je nový svet.
Na pochopených ídeách stojí nielen život každého z nás, ale rovnako sa na nich stavajú mosty, domy, sadia stromy, varí sa jedlo aj sa tvorí umelecké dielo… /Tak čo tu spochybňovať?/
Poznámka redakcie: Všetko sa dá zmeniť, napríklad aj tým, že jeden človek, úplne sám sadí každý deň stromy až vysadí les.
Zaujali vás myšlienky v tomto článku? Napíšte na lenka@atelierresume.eu a pridajte k nim svoje.