Vzťahy v ťahu

Vzťahy v ťahu

posted in: Blog | 0

Medziľudské vzťahy je vďačná téma pre psychológov, sociológov, filozofov, básnikov, ale aj pre nás pisálkov-vtipálkov. S nadhľadom spolu nazrieme do jedného vzťahového príbehu, ktorý sa mohol odohrať kedykoľvek a kdekoľvek.

Bol krásny slnečný deň. Všetkých to ťahalo von, aj tých dvoch. Priťahovali sa navzájom. Ach, tie krásne oči, vymodelované svaly, dlhé štíhle nohy. Mladú dámu očaril aj ťah koňmi /pod kapotou/ a na mladého muža zabrala vytiahnutá minisukňa. Doviezli sa k domu, keďže výťah nechodil, tak vybehli 13 poschodí a pritiahli sa rovno k posteli. V chvate sťahovali zo seba šaty aby v strategickom postavení urobili ťah na bránu. /či vagínu?/ Vášnivo naťahovali k sebe ruky aj nohy až sa vytiahli do nebeských výšin. Búrlivé dobrodružstvo sa mnohokrát zopakovalo až museli popriťahovať skrutky na nožičkách od váľandy.

Noc za nocou sa míňali, ale čoho príliš – toho veľa, dosť bolo naťahovania budíka a odchodov za svitania, nastal čas prisťahovania. Ako sťahovaví vtáci si do spoločného hniezda naťahali svoje handry, knihy a periny. Za pár týždňov vytiahla žena „tromfa“ z rukáva – tehotenský test. A je to tu. Po výčitkách, že kondóm si bolo treba natiahnuť, prišli dôrazné doporučenia budúcej možnej svokry, vraj seriózny muž sa od povinností neodťahuje a preto nech svojej neveste rýchlo obrúčku ponaťahuje. Otázky interrupcie nech radšej ani nevyťahuje. Každý život predsa treba chrániť, hovorí to pán farár a aj nejaké parlamentné konzervy s tým vyšli zase na svetlo božie.

Po mesiacoch sa k nim prisťahoval nový obyvateľ – malý človiečik, ktorý neustálym krikom a plačom priťahoval na seba všetku pozornosť. Nebolo času na spánky, výlety, filmy ani iné radovánky. Z čista jasna nastala vzťahová níž. Manželia začali na seba vyťahovať všelijaké staré hriechy, preťahovali sa slová, o peniaze aj o moc. Ich vzťahovačnosť išla do krajnosti a využili na to každú príležitosť. Ťahali sa o nesklopenú WC dosku, rozsypanú soľ, rozťahané šminky v kúpeľni aj smradľavé vyťahané ponožky pohodené na podlahe. Keď sa kríza vytiahla na svoj indexový vrchol, tak pekne-krásne jedného od druhého expresne odsťahovala. Od tej chvíle to ťahali už každý sám od zdanlivej slobody až k súdnym výšinám. Za pomoci právnikov sa potom preťahovali o posteľ, výživné aj starožitný luster. Rozvodové ťahanice nie sú veru lacné a dajú sa rozťahovať aj na mesiace.

Na počiatku ich vzťahu bol záťah za zábavou, hneď na to bonus s počatím aj s kočíkom. A teraz v závere, kde sa tá „láska nebeská“ podela? Už je fuč, už je v ťahu. Bola to síce horúca telenovela, ale sa minula. Bol to vôbec vzťah alebo len nerozumný ťah?

Zanechajme rozvod rozvodom a pozrime sa na to, čo je príťažlivosť a z nej ťah a z toho ťahu vzťah. Čo nás vskutku priťahuje je vysoká miera usporiadanosti, proporcionality a funkčnosti, to sú atribúty krásy všetkého druhu – krásy ľudského tela, umenia, prírody, predmetov, domov, technológií. Keď nás niečo z tohoto veľmi intenzívne priťahuje, že to chceme ukoristiť a navždy vlastniť, znamená to len jedno, že to sami nemáme a ani nevieme vytvoriť.

Krása rovnako vzniká aj v ľudskom vnútri – vo svete ideí, zámerov, snov. Pri správnom pochopení sa krása vnútorného sveta zviditeľňuje aj navonok. To je už „iné kafe“ a priťahuje ešte viacej.

Vráťme sa teraz k protagonistom nášho banálneho príbehu. Keby rovnako venovali každý z nich pozornosť sebe samému aj vzájomnému poznávaniu, neskončili by ich vzťahy v ťahu, lebo vzťah k druhému začína vzťahom k sebe samému. Kde je zvedavosť a chuť poznávať, nikdy nič nezovšednie ani neunaví, či sú to šedivé vlasy alebo každodenné povinnosti. Čo zovšednie na počkanie sú zážitky a vášne. To máte tak, čo z peknej missky, keď je prázdna, ale poslúži dobre ako vešiak na luxusný tovar.

Resumé

Mať naplňujúce a obohacujúce vzťahy, akéhokoľvek formátu, je o zviazanosti nitkami vzájomného porozumenia, tolerancie aj odvahy hodiť tomu druhému lano a vytiahnuť ho – keď treba, alebo podpory, kde každý chvíľku ťahá pílku – keď treba. Vzťahy, ktoré sú postavené na pochopení sú pevné, nie sú však väzením, ale spojením a sú v prvom rade o spolupráci a samostatnosti.


Poznámka redakcie: Vzťahová klasika filmová, ktorá ani rokmi nič zo svojej krásy a príťažlivosti nestratila.

Zaujali vás myšlienky v tomto článku? Napíšte na lenka@atelierresume.eu a pridajte k nim svoje.

Follow Lienka:

Som s nohami na zemi, s hlavou v oblakoch a srdcom medzi riadkami, veď na počiatku bolo slovo, tak aby sa neminulo...

Latest posts from