Haló, haló máme pre vás výhodnú ponuku

Takto začal telefonický rozhovor s asistentkou známeho a nemenovaného mobilného operátora. Samozrejme s upozornením, že v rámci skvalitňovania svojich služieb bude hovor zaznamenaný. /Možno by bolo vhodné pridať upozornenie: H o v o r í   k  v á m  a u t o m a t…h o v o r í   k  v á m  a u t o m a t…/ V zápätí totiž nastala 5 minútová nepretržitá slovná paľba.

P. Operátorová: „Ste náš dlhoročný klient a máte skvelú platobnú disciplínu a preto vás odmeníme vynikajúcim tabletom značky XY.“ /Neviem, čo to trepe, ale som u nich len 9 mesiacov. Medzi nami, ten ponúkaný tablet je šit, v najlepšom, vo vreci mačka a nie super značka/.

P. Operátorová bojuje ďalej s časom aj s vlastným dychom a chrlí na mňa naučené technické parametre o SIM karte, množstve dát, navigácii a hlavne o super výhodnej cene a vraj ja som tá vyvolená a budem týmto odmenená: „Kuriér vám to dopraví rovno do ruky, kedy môže prísť? Môžem to objednať?“

L: „Ja tablet nechcem.“

P. Operátorová: ??? 3 sekundy je konečne ticho a potom…“Vás niečím tá ponuka odradila?“

L: „Neberte si to osobne, ale ja ten tablet fakt nepotrebujem, mám noťas a mobil.“ /Nie som predsa techno úchyl./

Digi bojovníčka za práva všetkých technológií sa chytí poslednej šance. Nedá sa len tak odbiť a cez mobil chce to skúsiť. „Ten mobil je váš? A máte to na paušál?“

L. „Prepáčte, ale toto tu nebudeme riešiť, dopočutia a vďaka za váš čas.“ /Nech tie hovoriace stroje vezme ďas!/

Resumé

Od začiatku sci-fi tu boli obavy, že nás stroje nahradia a vezmú nám robotu, ale to Čapek ani Asimov nedomysleli, že človek sa dobrovoľne stane robotom a rozlúči sa s  rozumom. Vnímate už aj vy na sebe nejaké tie zmeny? Napríklad, že neviete snívať, tvoriť čas a dobrému humoru sa smiať?

Navrhujem v rámci podobnosti a absolútneho zjednodušenia: Dajme si do hlavy všetci Chatboty, budeme strojovo efektívni, dostane sa nám nejakej  tej roboty a potom bude aspoň na chleba a možno aj na boty!


Poznámka redakcie: Pohľad z druhej strany vám poskytne úžasný filmový príbeh robota, ktorý sa chcel stať človekom.

Zaujali vás myšlienky v tomto miničlánku? Napíšte na lenka@atelierresume.eu a pridajte k nim svoje.

Som s nohami na zemi, s hlavou v oblakoch a srdcom medzi riadkami, veď na počiatku bolo slovo, tak aby sa neminulo...