Pozrela som si správu finančného analytika. V tejto kríze obstojí ten, kto investuje do zeme a do zlata. Ešteže tých analytikov máme. Skontrolovala som svoje finančné zdroje. Žiadna sláva. Zem mám len v kvetináči a zlato nemám vôbec. Našla som iba dve strieborné retiazky a jeden prsteň. Tak to ma teda z biedy nevytrhne.
Prečo by každá hospodárska kríza mala prebiehať rovnako ako tie predchádzajúce? Pardón, zabudla som, scenár, ktorý sa osvedčil, treba znova použiť v nasledovnej logike:
„Máme riešenie, len na to treba vyrobiť problém.“
Veď to je aj decku jasné, že tu máme roky-rokúce monetárny systém založený na dlhoch, peniaze nekryté zlatom, banky tvoriace zisk z úrokov /mimochodom, nie je toto úžera?/ a hodnota v žiadnom prípade nerovná sa cene. A aká je hodnota ľudského života a aká je jeho cena? Nuž, táto priepasť je neprekonateľná. Všimli ste si, že kríza sa opakuje po 80 až 100 rokoch? Mohli by sme si ju pokojne nazvať „Veľká rekorytarizácia“. Skutočné hodnoty, ktoré vytvorili ľudské ruky, nohy aj geniálne hlavy sa za záhadných okolností premiestňujú k iným vlastníkom.
Ešte stále chcete investovať do zeme, nehnuteľnosti a do zlata?
A čo tak investovať do iného zlata – do svojho života. Že to je už stará vec? Kníh o sebarozvoji je tu habadej, videí s podobným obsahom rovnako, workshopov tak isto. Áno, mnohé boli výborné, nápadité a názorné, ale mnohé slúžili hlavne k tomu ako sa stať na trhu lepším tovarom. Platí potom aj tu, že náš život a naše sebapoznanie riadi neviditeľná ruka trhu?
Život a jeho sebapoznanie ale nie je tovarom, nedá sa kúpiť ani predať, darovať ani ukradnúť. Vo vlastnom vnútri sme totiž úplne sami. Z toho poľahky odvodíme, že sebapoznanie je nad zlato. A preto…
Resumé
Aj to ospevované zlato sa raz stane prachom. Čo sa stane potom, čo zostane po ňom a čo ostane v nás? Len to, čo sa nazýva ídeou – pochopenou myšlienkou. Pochopené myšlienky sa nedajú na hranici spáliť, utopiť ani pokoriť, letia si letom svetom spolu so svetlom, ktoré nemá infláciu, devalváciu ani indexy a nedá sa oklamať, zmanipulovať ani nikdy odstrániť.
Poznámka redakcie: Ray Bradbury a jeho investícia do talentu.
Oslovili vás myšlienky v tomto miničlánku? Napíšte na lenka@atelierresume.eu a pridajte k nim svoje.